O nožih

 

V kovačiji daf nastajajo unikatni vrhunski ročno izdelani noži brez kompromisov!


Zakaj unikat? Ko človek izdeluje nože ročno, so si kakšni noži sicer lahko podobni na prvi pogled, a so kljub vsemu vsak zase edinstveni. Tako kot dober mizar sledi vlaknom in grčam, pravilnostim in nepravilnostim lesa, ki ga obdeluje in le te vplete v obliko končnega predmeta, tako tudi dober izdelovalec nožev obliko prilagodi naravnim danostim materialov, ki jih uporablja; jeklo, les, usnje, … Kot je rekel nek pameten mož, nikoli ne stopiš dvakrat v isto reko. Vsak nož, ki nosi ime daf  je posledica miselnega preskoka, trenutne inspiracije, ki se tekom celotnega procesa nadgrajuje in ustvarja. Izdelovanje nožev, je zame kot slikanje na platno. Na tak način vsak noži dobi svojo dušo in ni samo eden izmed generično izvrženih objekov neke tovarne.

Vrhunski stoji pred mojim noži stoji zato, ker uporabljam za nože samo najboljše materiale in najboljše načine obdelave, ker delam nože brez kompromisov. Kot strojnik vem kako se postopa v industriji, kjer se gleda na vsak cent pri izdelavi. Na ta račun se izbira vedno slabše materiale in postopke izdelave, samo zato, da se ljudem lahko proda vedno cenejše izdelke. Tako držiš v roki preden se zaveš cel šop nožev, ki si jih ravnokar kupil trgovini poleg kruha in mleka, s katerimi pa ne moreš prerezati niti paradižnika, brez da bi ga pri tem speštal, kaj šele pršut ali kakšno drugo meso. Tak nož lahko takoj ko prideš domov  vržeš v koš, medtem ko ti bo dobro izdelan nož iz pravih materialov služil do konca življenja, mogoče celo do konca življenja tvojih vnukov.

Brez kompromisov zato, ker je to moj način upiranja proti popolni industrializaciji in končni prevladi kvantitete nad kvaliteto. Verjamem v to, da se bomo ljudje počasi spametovali in nam bodo zgoraj opisane vrednote spet več pomenile kot pa samo cenenost in kvantiteta izdelkov. Verjamem tudi v to, da je potrebno take vrednote in veščine ohranjati in gojiti, predvsem pa ne zavržti vsega znanja, ki so ga imeli naši dedi in pradedi. Ti so veliko reči še delali in naredili na roke iz naravnih materialov, ne pa kot danes večina kupili iz nabrizgane plastike.